15 stycznia 2019
Styl skandynawski – ulubiony styl ostatniej dekady

Styl skandynawski to absolutny hit ostatnich lat w Polsce. Styl ten zawojował nasze wnętrza i wszystko wskazuje na to, że nieprędko to się zmieni.

 

Na co trzeba zwrócić uwagę urządzając wnętrze w stylu skandynawskim? Na pewno musimy sobie zdać sprawę z tego, że styl ten ewoluuje i przybiera różne formy. Czasami jest bardziej folkowy a czasami bardziej chic. Opisanie tych rodzajów to temat na osobny artykuł.

 

 

Dlaczego styl skandynawski tak dobrze przyjął się w naszych domach?

Ponieważ mieszkamy w podobnej strefie klimatycznej, mamy podobne światło i ilość dni słonecznych jak Skandynawowie. To jest podstawowy powód dla którego kolory wnętrz są jasne a oświetlenie wnętrz to najważniejszy punkt projektu.

 

Czego potrzebujemy by odmienić nasze nasze wnętrze na skandynawskie?

  • Jasnej kolorystyki.

Biel to baza wszystkiego co skandynawskie. Ściany, meble, tekstylia powinny być w jasnych stonowanych kolorach takich jak (oprócz bieli) szarość i beż. Czasami stosuje się przełamania dobierając w wybranych obszarach kolorową tapetę

 

  • Naturalnych materiałów.

Te wnętrza kochają drewno i naturalny kamień. Pięknie wygląda na podłodze bielona deska.

 

  • Dobrego oświetlenia.

Oświetlenie jest istotnym elementem wnętrza. Ważne, aby pomieszczenie w stylu skandynawskim było doświetlone naturalnym światłem dlatego w oknach wiszą delikatne firanki lub lekkie rolety. Sztuczne oświetlenie doświetla głównie obszary w których skupiają się domownicy i w których toczy się życie. Lampy są często lekkie i wykonane z tkaniny, drewna lub z papieru. Często też można spotkać lampy o industrialnych kształtach, wykonane z metalu.

 

Wnętrza skandynawskie nie potrzebują zbyt wielu dekoracji. Ramki ze zdjęciami na ścianach to już bogata ozdoba w tych wnętrzach. Czasem kolorowa poduszka czy pled stanowi miły dodatek i uzupełnienie wystroju.

 

 

Podsumowując, styl skandynawski pochodzi z natury i z natury jest prosty skromny i naturalny. Dąży do minimalizmu i jak największej praktyczności wnętrz ale zawsze zachęcamy do eksperymentów z tym stylem bo jest on znakomitą bazą dla oddania indywidualnych upodobań mieszkańców.

 

Copyrights. All Rights Reserved