15 grudnia 2018
Minimalizm – mniej znaczy więcej

Minimalizm to ostatnio bardzo popularne określenie i stale modny trend wnętrzarski.

Czym tak naprawdę jest minimalizm? Czy jest to zimne i prawie puste wnętrze w którym królują tylko białe ściany i najbardziej potrzebne przedmioty o zbyt prostych kształtach - jak mówią niektórzy sceptycy?

 

Wnętrze w stylu minimalistycznym można zaprojektować tak, że nie tylko wielbiciele porządku je pokochają. Generalnie w tej przestrzeni króluje przestronność i porządek a każdy przedmiot ma swoje miejsce. Zabierając się za urządzanie mieszkania w stylu minimalistycznym musimy pamiętać, że tym stylem rządzi zasada „im mniej tym lepiej”.

 

Sprzęty stanowiące wyposażenie mieszkania powinny być przede wszystkim praktyczne i nie mogą zagracać otoczenia. Każdy przedmiot powinien mieć swoje przeznaczenie i konkretną funkcję. Mieszkania urządzone zgodnie z założeniami tego stylu prezentują się wyjątkowo elegancko, przestronnie i wyrafinowanie.

W zależności od wykorzystanych materiałów pomieszczenie może przypominać starą, pofabryczną, przestronną przestrzeń bądź proste w formach, ciepłe mieszkanie.

 

O czym należy pamiętać urządzając wnętrze w stylu minimalistycznym:

 

  • Stonowana kolorystyka

We wnętrzach minimalistycznych świetnie sprawdza się biel, czerń i odcienie szarości ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w umiejętny sposób wprowadzić pastelową paletę kolorystyczną. Dobrze jednak wybrać sobie dwa lub trzy kolory i nie szaleć z większą ilością barw.

 

  • Proste formy

Proste, geometryczne meble, jednolite, gładkie powierzchnie sprawdzą się najlepiej w minimalistycznych wnętrzach. Minimalista nie potrzebuje niepotrzebnych ozdób w postaci frezów, łuków i dekorów. Dla niego funkcja opakowana w prostą formę ma pierwszorzędne znaczenie

 

  • Jakość zamiast ilości

We wnętrzach minimalistycznych ma być przestronnie i uporządkowanie. Każdy mebel należy dobrać ze szczególną starannością a ich ilość ograniczyć do minimum.

 

  • Akcenty dekoracyjne

Dom pozbawiony odrobiny dekoracji może wydawać się pusty i odczłowieczony. Ulubiona grafika na ścianie, szklany wazon z kwiatami lub puszysty dywan nie będzie przeszkadzał a sprawi, że poczujemy się komfortowo i „u siebie w domu”.

 

źródło: cgeas.com

 

 

Copyrights. All Rights Reserved