17 listopada 2023
Jak zaprojektować mieszkanie w stylu loftowym?

Styl loftowy charakteryzuje się surowością i minimalizmem z pewną domieszką przytulności. Jego geneza sięga hal pofabrycznych, dlatego wnętrza w tym stylu często mają przestronne i otwarte pomieszczenia, wysokie sufity, surowe wykończenie ścian oraz funkcjonalne meble. 
W aranżacjach wnętrz w stylu loftowym często wykorzystuje się cegłę, beton, metal oraz drewno. Do minimum redukuje się ścianki działowe i wszelkie elementy ograniczające przestrzeń.

 

W dzisiejszych czasach, gdy ceny mieszkań mocno poszybowały w górą a metraż mieszkań często jest ograniczony, dużo osób decyduje się na projektowanie wnętrz w stylu loftowym. To zadziwiające, jak ten industrialny i nowoczesny design idealnie dostosował się do małych metraży, dodając im charakteru i unikalności.

 

Aby osiągnąć efekt wnętrza loftowego w małym mieszkaniu warto trzymać się kilku poniższych zasad:

 

1. Otwórz przestrzeń

 

Pierwszym krokiem do stworzenia loftowego wnętrza w małym mieszkaniu jest otwarcie przestrzeni jaką posiadasz. Wstawiaj tylko takie niezbędne meble, które nie przytłoczą pomieszczenia. Dzięki temu zyskasz poczucie przestronności i swobody.

 

2. Wprowadź surowe materiały

 

Loftowe wnętrza charakteryzują się surowymi materiałami, takimi jak beton, cegła czy drewno. We tych pomieszczeniach (w odróżnieniu od wnętrz industrialnych) często pojawiają się tkaniny i rośliny. Sprzyja to budowaniu cieplejszej atmosfery domowych pomieszczeń.

 

3. Pokaż okna

 

W małym mieszkaniu niezwykle ważne jest doświetlenie przestrzeni. Odsłoń i pokaż swoje okna. Naturalne światło optycznie powiększy pomieszczenie i dodatkowo je rozjaśni.

 

4. Minimalizm

 

Styl loftowy opiera się na minimalizmie. Postaw na prostotę i funkcjonalność. Unikaj nadmiaru ozdobników, które tylko przytłoczą małe mieszkanie. Możesz rozważyć elementy vintage, które dodają wnętrzu nostalgii i historii jak np. stara fabryczna lampa.

 

 

5. Dodaj otwarte regały.

 

Aby optycznie powiększyć małą przestrzeń, zastosuj otwarte regały zamiast zamkniętych szafek. Dzięki nim zyskasz miejsce na przechowywanie, a jednocześnie stworzysz wrażenie większej przestrzeni.

 

6. Ogranicz paletę barwną.

 

Wnętrza loftowe są często urządzone w neutralnych kolorach. Królują szarości, brązy i beże, mile widziane są kontrasty ale kolorowe dodatki należy dodawać z rozwagą i w przemyślany sposób. Efekt surowości jest znacznie przytłumiony przez zastosowanie ciepłych, przygaszonych kompozycji kolorystycznych Ciekawie będzie wyglądać w pomieszczeniu czerwona sofa lub pomalowany na żółto pofabryczny, metalowy stołek. 

 

Projektowanie małego mieszkania w stylu loftowym wymaga przemyślanego podejścia. Postaw na minimalizm, surowe materiały i światło, aby stworzyć przestrzeń, w której będziesz czuć się komfortowo i swobodnie. Pamiętaj, że styl loftowy to połączenie nowoczesnych, ciepłych akcentów z industrialną bazą. Zastosowanie tych prostych zasad pozwoli Ci cieszyć się funkcjonalnym i stylowym wnętrzem, nawet jeśli nie masz dużo miejsca do dyspozycji.

 

Copyrights. All Rights Reserved